Když stroje utichnou, rádio mlčí, světla zhasnou… já procházím dílnou a žasnu.

Přijde mi to jako kouzlo.

Stovky malých dílků se pod rukama mění v rukávy, límce a manžety. Hromádky mají čísla a různobarevné štítky a nad nimi vsí neviditelný nápis “opovaž se mě někam přesunout”.

Každá z nich má své místo a každé místo svůj jasný smysl a řád.

Na konci procesu totiž vzniká umělecké dílo. Kabát, bunda nebo svetr.

Každý kousek je jedinečný, každý je protkán pečlivostí řemesla, poctivostí kontroly. Každý je vyžehlen a do posledního kousíčku prohlídnut. Bystrému oku naší Ivanky neunikne ani nitka, flíček nebo nerovnost mateteriálu.

Nepřestává mě fascinovat, jak moje Editka dokáže složit takovou dokonalou symfonii, v níž každý má svůj  “nástroj” a přesně ví, kdy co zapošít, proštepovat, prorazit či nadrukovat. Všechny okamžiky na sebe nasedají s jasnou přesností.

Víte, jak funguje taková šicí dílna?

Měli jste někdy možnost tam nahlédnout? Já jsem si to ještě před pár lety nedokázala ani představit.

Umím šít a vím, co všechno je třeba udělat, než ušijete šaty nebo bundu.

Běžně to vypadalo tak, že jsem si koupila Burdu, na pauzák obkreslila střih a pak se snažila přečíst postup, což mě u třetí věty přestali bavit:) Nejsem zrovna typ, co čte návody .

V dílně to vypadá trošku jinak.

Než vznikne jedna bunda, přípravy začínají velmi dlouho dopředu.

Měsíce a nebo třeba taky rok předem sháníme a vybíráme materiály, jezdíme po veletrzích a kontaktujeme dodavatele. Diskutujeme a vymýšlíme si. Někdy si také látky necháme vyrobit podle našich požadavků. Jsme náročné.

Ve chvíli, kdy se, konečně, povede sehnat všechny nezbytnosti, které jsme si navymýšlely, začne tvůrčí proces.

Editka nakreslí střih, odšije první vzorek s co nejvíce detaily. Ten pak zkoušíme, upravujeme, pereme , sušíme a dotahujeme k dokonalosti tak, abychom věděly, že sedí velikost a všechny drobnosti fungují tak jak mají, Bunda vypadá dobře sama o sobě, s dítětem na břiše, s dítkem na zádech, s novorozencem , s batoletem….

Pořídila jsem k tomuto účelu speciální panenky. Jednu malinkou a jednu velkou , cca jako 18 ti měsíční dítko.

Upřímně, schovala jsem je raději do šuplíku, je to trošku strašidelné když Vám na poličce sedí takhle reálná postavička:)

 

Pak přijde fáze, kdy se počítá a odhaduje, kolik barev chceme šít, kolik na to padne materiálu a ostatních drobností jako jsou zipy nebo patentky.

Celé to necháme nastupňovat – to je takový krkolomný pojem, ale vlastně to znamená, že se vytvoří z jednoho střihu, řekněme XS všechny ostatní konfekční velikosti,

Pak znovu odšíváme a zkoušíme různé velikosti tak dlouho, dokud nejsme spokojené….

Když je vše připravené, objedná se materiál a v tu chvíli začíná všechno to kouzlo….

Nejdřív se naplní sklad různobarevnými rolemi látek.

Látka se naloží v několika vrstvách na 5m dlouhý stůl a pak se nařeže na jednotlivé dílky. Těch na jednu bundu může být taky třeba 150   (to jako vážně, například rounovaný kabát je na množství dílků docela expert)

Z dílků vzniknou hromádky, z hromádek rukávy, límce, kapuce….

Každý jednotlivý díl je 100% ruční práce, Nic není automatické, všechno vzniká  díky mým umělkyním krejčovského řemesla.

Celý den běží žehlička, 3 lisy na druky a průchodky, značky se prorážejí ručně kovovým průrazníkem a kladívkem..

 

Nakonec , když z toho vznikne jeden celek, přichází na řadu Ivanka, která s největší pečlivostí a láskou každou bundu prohlídne, zastřihá nitky, přišije malé knoflíky, každou bundu vyžehlí, vyzkouší všechny zipy. S elegancí jí vlastní  jí pak poskládá tak, aby se vešla do sáčku nalepí značku a přesune do skladu.

Sleduji nádherný proces jak z ničeho vznikne něco a to mě na tom baví. K Vám do rukou se totiž nedostane jen bunda. Je to takové malé umělecké dílo…