9 kroků, jak správně prát a sušit softshellové oblečení

žena sedí u pračky, v ruce drží softshellovou bundu a váhá, jakým způsobem jí správně vyprat

Pár základních rad, jak správně vyprat a usušit softshell

Oblečení ze softshellu je v dnešní době nadmíru populární a každý z nás má ve skříni minimálně jeden takový kousek? Jak ale správně vyprat softshellovou bundu? Usušit softshellový kabát? Nebo jak obnovit voděodolnost u softshellových kalhot? Pojďme si říct, jak na to.

 

Praní a sušení oblečení ze softshellu vyžaduje zvláštní péči, aby se zachovaly specifické vlastnosti materiálu, jako jsou voděodolnost a prodyšnost. Smíchat softshellové oblečení s běžným prádlem a vyprat „na 60“ s práškem a aviváží nebude ta nejlepší volba. Dodržováním pár jednoduchých kroků zajistíte, že vaše softshellové oblečení zůstane v dobrém stavu, s hezkými barvami a bude vám dlouho sloužit. Správná péče o softshellové oblečení totiž prodlouží jeho životnost a zachová i jeho funkční vlastnosti.

 

1. Příprava

Než začnete prát, zkontrolujte štítek s pokyny k údržbě, který je obvykle našitý uvnitř oděvu. Na štítku najdete specifické informace o teplotě praní a doporučených pracích prostředcích. Pokud na vašem kousku oblečení takový štítek nenajdete (ale POZOR, vždy by tam měl být) nebo jste ho aktivně ustřihli, protože vám překážel 😉 , použijte tato pravidla, která uvádí náš přímý dodavatel super kvalitního softshellu:
  • Perte do 30 °C
  • Žehlete do 110 °C
  • Nesušte v sušičce
  • Nebělte
  • Můžete chemicky čistit (v čistírně)
  • Nepoužívejte aviváž

 

2. Zkontrolujte kapsy, zapněte zipy 

Než vložíte oblečení do pračky, zkontrolujte důkladně všechny kapsy oblečení. Ne abyste našli nějaké kompromitující materiály, ale kdo z nás už omylem nevypral třeba zapomenutý papírový kapesníček nebo dětské bonbóny. To určitě nechcete… 😖
Před praním také  zapněte všechny zipy a suché zipy. Tím zabráníte jejich poškození a také poškození samotného softshellu během praní. Takové suché zipy umí v pračce napáchat pěknou neplechu, obzvlášť, pokud budete současně prát i nějaký jemnější materiál.

 

3. Oblečení otočte naruby

Prozkoumaný kousek oblečení otočte před vložením do pračky naruby. Proč? Na účinek praní to nemá žádný vliv, ale jde o ochranu vnější – té hezké – strany třeba vaší softshellové bundy. Při praní se oděv otírá o stěny pračky a o sebe navzájem a může dojít k drobným poškozením. Pokud by se to stalo, na rubu si toho ani nevšimnete, ale na vnější straně by vás to mohlo hodně mrzet, a to úplně zbytečně. 😢

 

 4. Použijte správný prací prostředek

Použijte jemný prací prostředek, který je určený na sportovní nebo technické oblečení. Vyhněte se bělidlům a změkčovadlům, protože mohou narušit vnitřní membránu materiálu. Pokud nemáte speciální prací prášek, použijte některý z obyčejných jemných prášků, např. dětský. Zda půjde o práškovou nebo tekutou variantu nehraje roli. Rozhodně ale odolejte pokušení použít aviváž! Pokud je pro softshell něco opravdový postrach, pak je to právě ona. Takže ještě jednou – aviváž nikdy, nikdy, nikdy!

 

5. Zvolte správné nastavení pračky

Nastavte pračku na jemný prací cyklus s teplotou vody maximálně do 30-40 °C (podle štítku údržby na vašem oblečení). Pokud si nejste jistí, dejte teplotu 30 °C. Při odstřeďování použijte pouze nízké nebo raději vůbec žádné otáčky, aby se softshell nepoškodil.

 

 6. Sušte bez sušičky

Po vyprání vyndejte oblečení z pračky a bez ručního ždímání nechte jen tak vyschnout na vzduchu. Nedoporučuje se sušit softshell v sušičce, protože vysoké teploty mohou poškodit membránu materiálu. I kdyby to na vašem štítku údržby bylo povolené, na sušičku prostě raději úplně zapomeňte.
Bundu nebo kabát zavěste na ramínko, ostatní oblečení položte na rovný povrch, aby jste omezili zbytečné sklady  a deformace. Nezapomeňte taky, že z volně sušeného softshellu pokape voda (a to dost…), takže sušte buď venku nebo nad vanou či kbelíkem.

 

7. Obnovte voděodolnost

Po několika praních může být nutné obnovit voděodolnost materiálu. K tomu použijte impregnační sprej nebo prací prostředek určený pro obnovu voděodolnosti. Aplikujte jej podle pokynů výrobce, obvykle na suché nebo lehce vlhké oblečení. Návod na použití najdete na konkrétním impregnačním přípravku, který si vyberete.

 

8. Žehlete jen v nutnosti

Žehlení softshellu není vyloženě zakázané, ale praktikujte ho opravdu jen pokud je nezbytně třeba. Žehličku v takovém případě nastavte na nízkou teplotu (náš dodavatel materiálu uvádí 110°C). Někdo doporučuje žehlit i přes pečící papír (nepoužitý 😂 ), ale osobní zkušenost s tím nemáme.

 

9. Dobře uložte

Když softshellové oblečení nepoužíváte, skladujte jej na suchém a větraném místě, ideálně zavěšené na ramínku. Vyhněte se skladování na přímém slunci nebo vlhkém prostředí, tím byste  mohli softshell nenávratně poškodit.

 

Pokud se chcete dozvědět o softshellu něco víc, přečtěte si náš článek, který jsme tomuhle super oblíbenému materiálu věnovali.

Nebo se mrkněte třeba na naši kompletní nabídku softshellového oblečení!

A chcete taky vidět naše výrobky „na živo“? Projeďte se videa na našem YouTube kanálu.

Nejnovější články

Nejnovější produkty

ZA CO NÁM MAMINKY MOHOU RUCE UTRHOUT

Nejoblíbenější nabídka

Translate »