Mám nosit dítě v šátku nebo nosítku?

nosicí mikina pro babywearing nošení dětí, holčička s maminkou

Nošení dítě v šátku nebo nosítku? Nejseš si jistá, jestli nosit miminko v šátku nebo nosítku je právě pro tebe to pravé?

Nejsi přeci žádná „přírodní“ žena, ale moderní holka z velkoměsta… K čemu, v dnešní době designových kočárků, elektronických vychytávek a aplikací na spánek miminka, může být dobré tahat se s miminem v kusu hadru?

K ničemu? Ne tak úplně…

Nošení miminka v šátku nebo nosítku je jedním z nejkrásnějších způsobů, jak se propojit se světem tvého miminka. Když ho nosíš tak blízko svého těla, poskytuješ mu pocit bezpečí a blízkosti. To je nesmírně důležité pro jeho (ale i tvůj) emocionální a psychický vývoj.

Ale pojďme se podívat na to, co nošení v šátku nebo nosítku znamená přímo pro miminko a jak může ovlivnit jeho vývoj.

 

  • Fyzická blízkost: Nošení miminka ti umožňuje být s ním téměř pořád. Mimčo pociťuje lidské teplo, slyší tvoje srdce a cítí tvoje pohyby. Stejně tak, jako když bylo ještě v bříšku, propojené s tebou tím nejbližším způsobem. Vytváří to ohromně silnou vazbu mezi vámi dvěma a pomáhá mu cítit se bezpečně. Stejně tak ty budeš víc v klidu, protože máš miminko neustále po kontrolou. Zejména maminky nedonošených nebo nemocných dětí vyhledávají možnost, jak mít mimčo neustále pod dohledem.
  • Emocionální vývoj: Nošení miminka podporuje jeho emocionální vývoj. Dítě se učí, že se na tebe může plně spolehnout, že jsi tu pro něj. To mu to dává pocit jistoty a důvěry ve svět. Nošení děti jsou prokazatelně klidnější, často méně plačtivě a úzkostné. Jestli máš neutišitelné, plačtivé miminko může být pro tebe nošení v šátku nebo nosítku spásou. Protože každá minuta bez pláče miminka se počítá…
  • Rozvoj řeči a sociálních dovedností: Miminko, které je nošené je vlastně neustále součástí tvého života. Vnímá neustálou komunikaci, a to i neverbální. Mluvíš na něj, zpíváš mu písničky, ukazuješ mu okolní svět. I takový rozhovor po telefonu s kámoškou se vlastně stává interakcí s miminkem, které tě slyší, vnímá tón hlasu, smích, … To všechno pomáhá rozvíjet jeho řečové schopnosti a sociální dovednosti.
  • Kvalitní spánek: Drtivá většina nosicích maminek říká, že jejich děti výrazné déle a lépe spí. Oproti spánku v postýlce nebo kočárku mimča také většinou mnohem snáze usnou (často i když to vlastně vůbec nechceš 😊). Takže pokud se trápíš se spaním – teda spíš nespaním – svého miminka, vyzkoušej nošení. Může to být to pravé kouzlo, které tak zoufale hledáš.
  • Šťastné dítě: Nošení miminka je úžasně praktické. Máš volné ruce třeba na práci (vařit a uklízet se bohužel musí), na nakupování nebo třeba nějaký svůj koníček. S miminkem v nosítku můžeš bez problémů cvičit, chodit na větší túry, venčit pejsky. Dělat prostě cokoliv, na co jsi byla zvyklá ve své bezmiminkovské době. A když je spokojená, vyklidněná a zrelaxovaná maminka, bude šťastné i dítě!

 

Zajímají tě i další témata k nošení dětí, kojení nebo mateřství obecně?

Mrkni na další články na blogu.

Chceš se mrknout na nošení v praxi?

Podívej se třeba na náš YouTube kanál, profil na Instagramu nebo na Facebook.

 

Translate »