Nošení dětí v šátku nebo nosítku – rozmazlování nebo láska?

babywearing nosicí móda pro nošení dětí v šátku nebo nosítku značka Angel Wings
Že prý nošením v šátku nebo nosítku své miminko ROZMAZLÍŠ?
Už jsi to taky slyšela? Je to opravdu tak nebo narážíme jen na další z mýtů o rodičovství?

Pojďme se na to podívat.
Co vlastně znamená mít „rozmazlené dítě“?
Obvykle je to o tom, že se dítko nedokáže adekvátně vyrovnat s jemu nepříjemnou situací. Nebo očekává, že dostane všechno, co chce, bez ohledu na ostatní. Jak právě tohle může souviset s nošením miminka v šátku, tomu opravdu nerozumíme.
Ano, je pravda, že nošením miminka mu dáváš spoustu lásky, pozornosti a péče. Poskytuješ mu pocit bezpečí a blízkosti, který je základem pro jeho budoucí emocionální a psychický vývoj. A tohle že by mohlo být ŠPATNĚ? Poskytnutím naprosto základních potřeb své miminko v žádném případě nerozmazlíš. Naopak mu pomůžeš vybudovat si silný vztah a důvěru mezi vámi dvěma.
Rozmazlenost souvisí se špatně (nebo vůbec) nastavenými hranicemi a nedostatečným učením dítěte, jak se chovat k sobě i k ostatním. Důležité je vytvářet pevné základy pro jeho emocionální a psychický vývoj a současně mu pomáhat rozvíjet dovednosti jako TOLERANCE a RESPEKT. Nošení v šátku nebo nosítku samo o sobě přeci nemůže způsobit, že by si mimčo v budoucnu mělo vynucovat věci za stanovenou hranicí. Tak jako nemůžeme říct, že děti vožené v kočárku budou vychované…

Nošení miminka může být úžasným způsobem, jak se více propojit se světem vašeho dítěte, a to rozhodně nezpůsobuje, že by se z něj stalo rozmazlené dítě. 😊
Zabránit tomu, aby se z tvého miláčka nevyklubal malý ďábel terorizující celou rodinu není v nošení nebo jiné, údajně přehnané, péči o mimčo.  Je to jen v tom, že takové dítko nemá jasně stanovené hranice. Děti potřebují vědět co ještě můžou a co již ne, kde končí jejich osobní svoboda a začíná prostor i dalších lidí kolem něj. I když nošení miminka (a nejen nošení) může poskytnout mnoho lásky a péče, je stále důležité, aby rodiče stanovovali očekávání a pomáhali dítěti rozvíjet i dovednosti, jako trpělivost a sebeovládání. Nošení miminka může být skvělý způsob, jak se napojit na vaše dítě – na jeho potřeby, ať už fyziologické nebo ty emocionální. A ačkoliv se může zdát, že miminko dostává zbytečné množství pozornosti, ve skutečnosti jde o posílení vazby mezi vámi dvěma. Takže nebojte se nosit své dítě a láskyplně s ním komunikovat – určitě si z něj právě nošením nevychováte nesnesitelného spratka.

Tvoje mimčo, s láskou nošené v šátku nebo nosítku nebude rozhodně ROZMAZLENÉ, ale s něhou a citem VYMAZLENÉ. 😊

Zajímají tě i další témata k nošení dětí, kojení nebo mateřství obecně?

Mrkni na další články na blogu.

Chceš se podívat na nošení v praxi?

Pak je tady třeba na náš YouTube kanál, profil na Instagramu nebo na Facebook.

Translate »