Výhody a nevýhody tandemového nošení dětí 👶🏼👶🏼

Tandemové nošení dětí v šátku nebo nosítku - maminka tandemově nese dvě miminka zároveň

Slyšeli jste někdy o tandemovém nošení dětí?

Že ne? A třeba jste to právě vy, kdo ho využívá, aniž by ho napadl právě tenhle výraz.

 

Co je tandemové nošení dětí?

Tandemové nošení miminka je technika, při které rodiče nosí dvě děti v šátku nebo ergonomickém nosítku naráz. Tento způsob nošení dětí je obzvláště užitečný pro rodiče dvojčat nebo pro rodiče s dětmi, které jsou věkově blízko sebe. 👩‍👧‍👦

 

Jak nosit v tandemu?

V zásadě existují jen dvě možnosti tandemového nošení.
  1. Nejčastější způsob tandemového nošení je jedno dítě nesené vepředu a druhé vzadu. Jednoduše – jedno mimčo nosíte na břiše a druhé – odrostlejší nebo více samostatné dítko nosíte na zádech.
  2. Dvě děti vpředu – tento způsob je méně běžný a obvykle se používá u menších dětí nebo dvojčat. 👶🏻👶🏻Využít ho musíte u menších miminek, pro které se nehodí nošení na zádech. Teprve pokud vám alespoň jedno z dětí odroste natolik, aby jste ho mohli bezpečně nést na zádech, začněte využívat klasický tandem.

 

Výhody tandemového nošení dětí

  1. Pohodlí a volné ruce: Tandemové nošení umožňuje rodičům mít obě děti blízko sebe a současně mít volné ruce pro jiné aktivity. A to se hodí…
  2. Lepší mobilita: Nošení dvou dětí najednou je jednodušší než tlačení dvojkočárku, třeba v MHD nebo na výletě v horách. 😉
  3. Podpora vazby: Blízkost a fyzický kontakt podporují silnější emocionální vazbu mezi rodičem a dětmi. U dvojčat často narazíte na to, že děti prostě chtějí „být spolu“. Při tandemovém nošení cítí vzájemnou blízkost druhého sourozence a mohou být klidnější. 💞
  4. Koordinace spánku a krmení: Tandemové nošení může usnadnit synchronizaci spánku a krmení obou dětí, což je výhodné zejména pro kojící matky. 👩🏼‍🍼

 

Nevýhody tandemového nošení dětí

  1. Finance: Musíte investovat do dvou nosítek nebo šátků.
  2. Manipulace: Je třeba osvojit si manipulaci s nosítky (šátky), které je třeba navázat přes nebo vedle sebe.
  3. Velká váha: Pro drobnější maminky může být fyzicky náročné. Jen si představte, že máte na břiše miláčka s 10ti kilogramy a na zádech druhého, 15ti kilového. To už může být slušná nálož.

 

Noste bezpečně

  1. Správné nastavení nosítek: Nejdůležitější pro správné tandemové nošení je zajistit, aby obě nosítka (šátky) byla správně nastavená a poskytovala dostatečnou oporu pro hlavičku a záda OBOU dětí.
  2. Vyváženost hmotnosti: Při nošení dvou dětí je důležité rovnoměrně rozložit váhu, aby nedocházelo k nadměrnému zatížení zad rodiče. Nejčastější praxí je nošení těžšího (často tedy staršího) sourozence na zádech a lehčího na břiše. Pokud vám ale vyhovuje opačný postup, nebraňte se tomu. Tandemové nošení musí být pohodlné i pro vás, nejen pro děti.
  3. Kontrola, kontrola, kontrola: Vždycky několikrát zkontrolujte nosítka a šátky, zda jsou uvázaná na 100%. u dvou nosítek dávejte pozor na záměnu přezek (abyste jste omyl nezapnula přezku do spony od druhého nosítka). Vždy nejprve bezpečně „usaďte“ dítko č. 1, zkontrolujte zda je vše v pořádku nastavené a zapnuté a teprve poté uvazujte nebo zapínejte dítko č. 2. Pořadí záleží na vás – podle zkušeností a preferencí. Doporučujeme ale jako druhé uvazovat to z dětí, které pravděpodobněji bude chtít dříve dolů. 😃 Podle našich zkušeností je tedy ideálnější variantou nejdříve navázat menší mimčo na břicho a odrostlejší ratolest teprve poté na záda.
  4. Praktikujte a učte se: Začněte s jedním dítětem a postupně přidávejte druhé, abyste získali jistotu a zkušenosti. Vyzkoušejte si to v klidu doma, klidně několikrát a teprve když máte jistotu, vyražte ven.

 

Tipy pro tandemové nošení

  1. Jednoduše a efektivně: Nevybírejte složité úvazy šátků, vsaďte na jednoduché, rychlé a osvědčené úvazy.
  2. Nosící oblečení pro tandem: K podpoře tandemového nošení si vyberte takové nosící oblečení, které má dvě nosící vsadky (většinou větší a menší). Speciálně pro tandemové nošení nabízíme my v Angel Wings třeba nosící softshellové bundy nebo u zimní nosící bundy, které mají dvě nosící vsadky automaticky. U ostatních výrobků není problém druhou vsadku došít – klidně nám napište nebo zavolejte!

 

Zajímá tě něco víc k tématu nošení dětí? Mrkni se třeba na článek o výhodách nošení dětí. Nebo o tom, k čemu by ti mohlo být speciální nosicí oblečení.

Chceš se mrknout na nošení v praxi? Podívej se třeba na náš YouTube kanál, profil na Instagramu nebo na Facebook.

Nejnovější články

Nejnovější produkty

ZA CO NÁM MAMINKY MOHOU RUCE UTRHOUT

Nejoblíbenější nabídka

Translate »